پلاک اداری و اتاق

پلاک اداری و اتاق

پلاک اداری و اتاق

پلاک اداری و اتاق در بسیاری از شرکت ها و سازمانها کاربرد دارد ، یک پلاک کوچک و زیبا میتواند به مراجعین مجموعه شما کمک بزرگی کند. تاریخچه پلاک چیست ؟ بهترین نوع پلاک اداری و اتاق کدام است ؟ پلاک اداری و اتاق چگونه ساخته می شود ؟ با ادامه مطلب همراه باشید .

تاریخچه ساخت پلاک

در زمان های قدیم طریقه ساخت پلاک های برجسته قدیمی به این گونه بود که ورق های آهن را از هر طرف خم کرده ( به در خواست مشتری ) برای مثال ابعاد 30*20 یا 25*15 که در اصطلاح به قوطی کردن آهن معروف بود و نوشته را به درخواست مشتری با آلومینیوم به دلیل برش خوردن راحت آن می بریدن و برروی ورق می چسباندند .

حال معایب ساخت پلاک در زمان قدیم عبارت است از :

 • ساخت پاک در آن زمان قدرت کافی را نداشت زیرا چسب یک دو سه وجود نداشت و با چسب رازی می چسباندند .
 • برای حاضر شدن یک پلاک 10 الی 12 روز زمان می برد .

پلاک های بعدی که وارد بازار کار شدند پلاک های اسیدخور بودند ، این نوع پلاک ها ، پلاک هایی بودند که نوع نوشته را به اشکال مختلف در می آوردند و بر روی فلز برنج که در اصطلاح به آن ( کپی کاری ) می گفتند که  کپی می کردند . کپی کاری یعنی آن طرح را برروی فلز مینداختند که اون قسمتی که باید نوشته باشد سطح خود فلز باشد و با اسید حک می کردند. حال در ادامه با توجه به توضیحات بیشتر متوجه خواهید شد .

پس از پلاک های برجسته که جنس زیر آن ها آهن و نوشته های روی آنها آلومینیوم بود ، پلاک هایی از جنس برنج درست می کردند و نوشته ها را برروی آن حک می کردند . طرح بر روی کار یک حالت حکاکی شده ، گود شده چاپ می شد . پلاک هایی که سیلور رنگ بود را در واقع همان برنج را با آب صدفی یا آب کروم سیلور رنگ می کردند . و در زمان خودش خیلی باکلاس بود . در آن زمان چون فقط فناوری برنج راداشتند برای همین برای سیلور کردن یک پلاک باید از این روش استفاده می کردند .

حال مبحث کپی کاری را همانطور که گفته شد مجدد باز می کنیم  :

فرض کنید ما یک پلاک داریم که طرح آن عبارتست از مدیریت ، ورق برنج یا استیل یا هر ورق دیگری را می گذاریم و می خواهیم اینطرح را روی ورق بیاندازیم ، طرح را به صورت فیلم در می آوریم و قسمتی که باید اسید بخورد روی فیلم باید مشکی باشد ، برای مثال زمینه شفاف . اول چربی گیری می کنیم ، برای این که چربی نداشته باشد آن را می شوریم سپس طرح را بر روی ورق گذاشته و  زیر دستگاه فرز یا وکیوم می گذاریم ، این طرح یا کادر به ورق می چسبد سپس نور شدیدی به مدت زمان معلوم به آن می دهیم و آن قسمتی از پلاک که نور می خورد سفت میشود و آن قسمتی که نور نمی خورد با حلال آب از بین می رود . پس از اینکه نور تمام شد با موادی به اسم بیتون بر روی سطح فلز می ریزیم و آن را با حرارت مستقیم می سوزانیم و بعد درآب می اندازیم ، سپس این قسمتهایی که در حلال آب پاک شد را در تشت اسید می گذاریم و با تینر و بنزین پاک می کنیم . سپس روی آن را با قلمو رنگ می زنیم ، این روش اسیدکاری می باشد .

پلاک اسیدخور

پلاک اسیدخور

پلاک اداری

قدیم ها پلاک های استیل نگیر بودند و پلاک استیل نگیر در برابر  اسید مقاوم می باشد ، اسیدی که برای پلاک ساز ها استفاده می شود تزاب نام دارد .

این نوع اسید مستقیم بر روی فلزات سنگین همچون آهن ، آلومینیوم تاثیر گذار می باشد .

پس از چند سال که استیل های بگیر وارد بازار شدند و جایگزین برنج هایی که آبکاری سیلور میشدند قرار گرفت .  که برروی استیل مستقیم حکاکی صورت می گرفت ( برنج قیمت بالایی داشت ) و فقط کسانیکه پلاک طلایی رنگ می خواستند از برنج استفاده می کردند و آن زمانیکه پلاک استیل وارد بازار شد اکثر پلاک ها را به خود اختصاص داده بود .

پلاک های استیل از همان رو کپی کاری استفاده می کردند . با یک سری تفاوت ریز یواش یواش برنج جایگاه خود را از دست داد و در آن زمان همه استیل ها براق بودند و استیل مات یا خش داری که امروزه استفاده می شود موجود نبود .

مجموعه صنایع مبتکران به سه اصل توجه دارد :

 • قدرت خرید مردم
 • زیبایی
 • دیده شدن و چشمگیری پلاک

اولین نیاز صنف پلاک ساز ها ( قدرت خرید مردم ) می باشد که توان مردم بالا رود . حال مجموعه صنایع مبتکران یک سری تغییرات انجام داده است .

برای مثال مشتری پلاکی به ابعاد 32*21 سفارش می دهد . ما به یک ورق استیل دو متر در یک متر را با این سایز می بریم به اضافه خم کاری و … واینگونه ورق استیل ما هدر می رفت این هدر رفتن اضافه های ورق استیل را می بایست مشتری متحمل می شد . پلاک ساز ها می گفتند که خودمان پولشو می دهیم و شما فقط پول پلاکی که سفارش داده اید را پرداخت می کنید ، ولی مجبور بودند که پولی بگیرند که جبران هدر رفتن اضافه ورق استیل را بگیرند .

مجموعه صنایع مبتکران برای نقص این قسمت از کار یک سری سایز واحد تعریف کرده است . سایزی که بالای 80% مشتریان این سایز ها را سفارش می دهند .

ما آمدیم تولید انبوه کردیم بدین صورت یک مشتری یک پلاک می خواهد ولی در اصل 1000 عدد خواسته و ما 1000 عدد تولید کردیم . انگار که مشتری یک کار انبوه سفارش داده است ، طبیعتا قیمتش خیلی پایینتر می آید .

پس قیمت مجموعه به این دلیل پایین است که از یک سایز یک مدل کار انبوه سازی شده است و مشتری می تواند یکی از این ها را از ما خریداری کند و این به شرطی می باشد که از سایز استاندارد استفاده کند . اگر مشتری سایزی بخواهد که سایز استاندارد ما نباشد. مطمئنا هزینه آن بیشتر خواهد شد . این درصد هزینه در واقع 30% افزایش هزینه خواهد داشت .

این سایز های تعریف شده سایز های متنوع و استانداردی می باشد .

به ندرت پیش می آید که مشتری سایز غیر متعارف بخواهد . و این سایز غیر متعارف را مشتری زمانی می خواهد که جایی که پلاک را نصب کند با سایز ما همخوانی نداشته باشد . که درصد بسیار پایینی ممکن است این اتفاق رخ دهد و این مبحثی بود که مجموعه صنایع مبتکران بررسی کرد و دید که نیاز جامعه می باشد و هزینه ها به نفع طرفین تقسیم شد یعنی نه ما هزینه بیشتری از مشتری می گیریم و نه مشتری هزینه بیشتری پرداخت خواهد کرد . این اولین کاری بود که صنایع مبتکران نسبت به هدر رفتن ورق و اندازه ها انجام دادیم .

دومین کار سرعت انجام کار از روش های قدیمی بود که تمامی پلاک ساز ها معضلی داشتند .

برای مثال مشتری به ما میگفت 100 عدد پلاک را برای سه روزه دیگه میخواهم و ما بازه زمانی کمی داشتیم و پلاک ساز ها علاوه بر این که سودی نمی کردند ، توجیه اقتصادی نداشت ، زمانی هم برای انجام کار دیگر نداشتند .

حال صنایع مبتکران برای رفع این مشکل برای مشتریانی که در زمان کوتاه کار می خواهند راهکاری را پیش رو گذاشته است به اینگونه که چون اندازه پلاک ها را استاندارد کرده بودیم از نظر طراحی و سرعت طراحی ، کم شدن اشتباهات در طراحی خوب بود برای سریع اثر بخش کردن و تحویل دادن کار از متریال جایگزین استفاده کردیم . که از جنس مولتی استایل استفاده کرده و بر روی آن چاپ استیکر کردیم .

مولتی استایل یک جنس شبه فلز مشابه استیل و برنج می باشد . با پشت قاب پلاک های بسیار شکیلی از نظر زیبایی شده بود .

مولتی استایل

مولتی استایل

حال یک مشتری می گفت من 100 عدد پلاک می خواهم برای 5 روز بعد ما می توانستیم 2 روزه این پلاک ها را تحویل بدهیم .

این کار از نظر سرعت بخشی بسیار با دوام بود ، از نظر سبک سازی کالا ، سبک بود . اما دوام استیل و برنج را نداشت .

این نوع پلاک ها را از سال 1390 تولید کردیم . که جنس اول آن متریال مولتی استایل بود همانطور که گفته شد یک جنس مشابه و همرنگ فلز است . جنس اصلی آن AVS یا PVC بازیافت شده می باشد و یک میکرونی از فلز بر روی آن است . این نوع متریال انواع مختلفی از قبیل : تایوانی ، چینی ، ایرانی ، نازک ، ضخیم را دارا می باشد .

مزایا مولتی استایل عبارت است از :

 • قیمت بسیار مناسبی دارد .
 • بنا به اندازه استاندارد سرعت بالایی در تولید دارد .
 • قابلیت برش خوردن با دستگاه گیوتین و لیزر را دارد . ( با دستگاه لیزر بررش خوردن میتواند  میتوان مدل و طرح مختلف در خط برش پلاک داشته باشد .
 • سبک بودن متریال

اما در میان این مزایا تنها یک عیب دارد که پلاک مولتی استایل دوام پلاک استیل و پلاک برنج را ندارد .

 

برای ساخت پلاک اداری و اتاقها از یک متریال دیگری به نام پلکسی گلاس نیز استفاده می شود .

پلکسی گلاس همانند دیگر متریال ها مزایا و معایبی را دارا می باشد ، مزایا این نوع متریال ها عبارت است از :

 • برش خورد با لیزر ( به این صورت است که می توان هر سبک برشی را که مد نظر مشتری می باشد را بر روی پلاک ایجاد نماییم .
 • شفافیت
 • تنوع بالا رنگ
 • ضخامت های متفاوتی دارد .
 • سبک بودن آن ها
 • اگ از پلکسی شفاف به نوان پلاک استفاده کنیم  برای چاپ پشت آن دنیای رنگ ها را داریم . که انتخاب رنگ ها به یک سری عوامل وابسته می باشد . توانایی چاپ همه نوع رنگ بر روی پلکسی است .
 • تنوع سایزی دارد
 • ماندگاری بالا

پیشنهاد صنایع مبتکران برای ساخت پلاک های سردرب از جنس پلکسی گلاس آن است که پلکسی از جنس شفاف باشد و بر روی پلکسی چاپ استیکر بخورد یا از پشت نوشته ها قرار می گیرند . و این باعث می شو که این پلاک ها هیچوقتن از بین نروند . بعد از چندین سال باز می توان آن را تمیز کرد و مجدد استفاده کرد .

اگر برای پلاک اداری یا پلاک اتاق از این جنس متریال استفاده شود و مشتری بخواهد نوشته را تغییر دهد می توان از این پلاک مجدد استفاده کرد به این صورت که استیکر پشت را برداشته و مجدد بر روی آن استیکر زد .

در حال حاضر پلکسی گلاس یک متریال گرانی می باشد . در ولقع برای صنف دکوراسیون وارد ایران شد و کسانیکه از جنس براق میخواستند استفاده کنند از این جنس استفاده می کردند که امروزه جایگزین این متریال در صنف دکوراسیون جنس هاین پک می باشد .

زمانیکه این متریال ها وارد بازارا شدند صنف دکوراسیون کمتر از پلکسی گلاس استفاده کردند و تنوع رنگ هایی که در سال 90-91 مشاهده کردیم الآن در بازار موجود نیست .

رنگها محدود شده است وامرزه بیشتر از رنگخای شفاف ، سفید ، مشکی در بازار خریداری شده و استفاده می شود .

بهتر است زمانی از متریال پلکسی گلاس استفاده کنید که از پلاک برای خاص بودن و منحصر به فرد بودن استفاده کرد . زیرا اگر طرح پلاک برای پلکسی گلاس زیبا نباشد کار منحصر به فردی نخواهد شد .

مجموعه صنایع مبتکران پلاک های پلکسی گلاس را برای راهنمای طبقات پیشنهاد میکند و بسیار کارآمد می باشد .

پلاک سردرب غیرفلزی کد 011

پلاک سردرب غیرفلزی کد 011

ساخت پلاک اتاق

در مجموع ما برای ساخت پلاک اتاق متریال های زیادی نداریم. متریال ها از قبیل چوب ، پلکسی گلاس ، استیل طلایی ، مره ای و انواع فلزات …

البته انواع فلزات نیز محدود می باشد . استیل براق ، استیل خش دار طلایی و نقره ای . برنج ، آلومینیوم و آهن که مجدد وارد بازار شد .

البته آهن طرفدار زیادی ندارد چون در زمان قدیم مردم پلاک های یکدست را بیشتر می پسندیدند اما الآن مردم از فضای نامنظم استقبال کردند . و خواهان زیادی دارد . همانطور که گفته شد به جز متریال فلزات متریال های دیگری هم هستند مانند چوب ، پلکسی گلاس و …

گاها از پلی استر هم در ساخت پلاک اتاق نیز استفاده می شود .

این متریال ها محدود هستند اما هر کدام دنیایی برای خودشان دارند . پلاک ترکیبی به عبارتی به این معنی می باشد که در هر قسمتی از پلاک یکی از این متریال ها استفاده می شوند .

بعنوان مثال: یک پلاک اداری و اتاق که باید لوگو داشته باشد . میتوان جنس پلاک اداری و اتاق پلکسی گلاس باشد ، چاپ آن استیکر ، و لوگوی آن بعنوان مثال برنج آبکاری شده طلا ما و براق باشد . این پلاک اداری و اتاق ، یک پلاک ترکیبی می باشد .

برای تابلو برندینگ معمولا ما از تابلو های ترکیبی استفاده می کنیم .

انواع تابلو های ترکیبی عبارتند از :

 • تابلو ترکیبی نوری
 • تابلو ترکیبی چوبی

برای تابلو ترکیبی نمیتوان اسم خاص گذاشت ولی در خانواده می باشد . برای مثال خانواده نوری ها ( یعنی تابلو هایی که نور داشته باشد ، تابلو هایی که از فلز استفاده شود و جنس فلز داخل آن تعبیه شده باشد . )

همانطور که گفته شد نمیتوان برای تابلو های ترکیبی اسم خاصی رامشخص کرد زیرا هر لحظه ممکن است یک متریالی وارد بازار شود و مجموعه صنایع مبتکران با نمایشگاه های مختلف جهان نه تنها ایران بلکه جهان سالی دوبار شرکت کرده و در واقع از نمایشگاه پکن بازدید کرده و تلاتک آلمان را می رویم و همه این کار ها را یک نفر انجام نمیدهد ، مجموعه صنایع مبتکران برای این کار یک تیم مجزا اختصاص داده است .

اگر به دنبال مشاوره خوب برای طراحی و ساخت پلاک سردرب هستید بهتر است از کارشناس حرفه ای مشاوره و راهنمایی دریافت نمایید . جهت دریافت مشاوره با شماره 02166706391 تماس حاصل نمایید .

همچنین می توانید برای مشاهده نمونه کارهای صنایع مبتکران به پیج ایسنتاگرام مراجعه فرمایید .

برای اطلاعات بیشتر درباره مجموعه ما و آگاهی شما عزیزان با مطالب زیر با ما همراه باشید .

تابلو چلنیوم

تابلو پلکسی

اتیکت سینه

بج سینه

پلاک سردرب

لوح تقدیر

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *